"Enter"a basıp içeriğe geçin

BAHARATLI KUZU ROSTO

IMG_1379

Dostlarım,çocuklarım ” elin çok çabuk, ne zaman hazırladın” derler her zaman. Oysa benim önceden bir çok ön hazırlığım olduğu için bu kadar çabuk yapıyorum. Bu yemek için kuzu but  kullandım iki parça lop kısmı , fazla yağlarını aldım. Bir soğanı  hakla halka doğradım. 2 çorba kaşığı zeytinyağı tane karabiberle karıştırdım.  1-2 defne yaprağı, 1-2 dal taze kekik . kuru da olabilir.  Bir kaba yerleştirdim.

Derin dondurucuya kaldırdım. Bir kaç gün sonra pişirdim. Daha çabuk pişirmek isterseniz en az 3-4 saat buz dolabında bekletin.

Rosto çok lezzetli idi .Küçük torunlarım dahi defalarca beğendiklerini söylediler. Kuzu eti kokusu asla olmuyor.

Eti bir gece önce pişirdim. Sonra   soğuk  eti kolay  dilimledim. Ne yazık ki , kalabalıkta son fotoğrafları çekemedim.

Hayal gücünüze bıraktım. Tekrar yaptığımda söz fotoğraf çekerim.
IMG_1377

Pişirmek istediğimde fazla çözülmesini beklemeden( bu şekilde et top gibi kalıyor.)

IMG_1376

Bir düdüklü tencereye yerleştirin. 1 er  domates, soğan ve havucu ikiye bölün tencereye bırakın. Varsa bir dal kereviz , 2 adet defne yaprağı. 2-3 kayısı veya kuru erik. 6-7 Adet karanfil küçük bir parça çubuk tarçın. 5-6 adet tane karabiber ve 1 tatlı kaşığı bal ve 2 çorba kaşığı sirke veya şarap ilave edin. tencerenin kapağını kapatın. Çok hafif ateşte  30 dk. pişirin. Ocağı söndürün. Tencerenin sesi kesilince kapağını açın. Etleri alt üst edin. Kontrol edin. Çatal kolay batıyorsa pişmiştir. Tencerede su bırakmış olacaktır. Et yeterince pişmemiş ve suyu çok az ise yarım bardak sıcak su ilave edin. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Ve tencerenin kapağını tekrar kapatın. Yine çok hafif ateşte 15-20 dakika daha pişirin.

IMG_1378

Tencereyi ocaktan alın.Soğutun. Etleri dikkatle sebzelerden ayırıp bir kaseye alın. Sebzeleri kevgirden etlerin üzerine süzün. 1  çorba kaşığı tereyağı ilave edin. Üzerine bir kapak kapatın. Soğumaya bırakın. Hatta bir gece buz dolabında bekletin.

IMG_1380

Etleri bir doğramaya tahtasına alın. Keskin bir bıçakla dilimleyin. Bir servis tabağına dizin.

Sosunu bir tencerede kaynatın. Etlerin üzerine gezdirin. Hemen servis. Yapın. Yanında sade pilav veya haşlanmış  çeşitli sebzelerle servis yapın.