"Enter"a basıp içeriğe geçin

DOMATESLİ,NOHUTLU DÖVME PİLAVI

IMG_1456Bizim mutfaklarda sebze veya  et yemekleri yanında çoğunlukla pilav  olur.Çeşitli pilavlar yanında aşurelik buğday -DÖVME(Adanalılar aşurelik buğdaya Dövme derler) pilavını çok seviyoruz. https://www.nursendogan.com/2014/10/sehriyeli-asurelik-bugday-pilavi-dovme-pilavi/ Ve http://www.nurse ndogan.com/2011/01/dovme-pilavi/ yapıyorum. Gelinim” başka türlü olmaz  mı? ”diye sordu. ”Tabii olur” dedim. Bu kez domatesli yaptım  çok güzel oldu.

Buğdayı daha çabuk pişsin diye genellikle düdüklü tencerede  pişiriyorum.( yarısını yoğurtlu soğuk çorba için ayırdım. Domatesli sosu ayrı pişirip karıştırdım.

 

 

 

MALZEMELER

1 su bardağı aşurelik buğday

3 su bardağı su

2 çorba kaşığı tereyağı

1 büyükçe domates

1 küçük soğan

1/2 su bardağı haşlanmış nohut

1 tatlı kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz ve karabiber

1 çay kaşığı pul biber veya salça

 

 

HAZIRLANMASI

Domates ve soğanın kabuklarını soyun.Küçük doğrayın.

IMG_1453

Bir tencerede soğanı tereyağında 1-2 dakika soteleyin biber salçası veya biberi  tuz ve şekeri ilave edin. 1-2 dakika sonra domatesi ilave edin. Domatesler eriyinceye kadar hafif ateşte pişirin.

Eğer buğdayı domatesle pişirmek isterseniz  2 bardak su ve yıkayıp süzülmüş buğdayı ilave edin . Karıştırın. Kaynamaya başlayınca ateşi hafifletin buğdaylar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Buğdaylar hala pişmemiş ise diğer bir bardak suyu azar, azar ilave edin. Soğuk su buğdayları açılmasını sağlar. Hafif ateşte pişirmeye devam edin. Tencereyi ateşten alın. Tencerenin üzerine kağıt havlu veya  havlu örtün kapağını kapatın. 10 Dakika dinlendirin. Dikkatle karıştırın. Servis tabağına alın. Karabiber serpin. Hemen servis  yapın.

IMG_1454

Buğdayı ayırca pişirmek isterseniz. Buğdayı yıkayın süzün.Bir tencereye alın. Üzerine 3 bardak suyu ilave edin. Buğdaylar Hafif yumuşayınca, bir kevgirle fazla suyunu süzerek domates ,soğan karışımı üzerine alın. Karıştırın. Karabiber serpin. Tencerenin kapağını kapatın. çok hafif ateşte  domateslerin suyunu çekinceye kadar pişirin.

 

IMG_1455