"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖZLENMİŞ PATLICAN,BİBER VE FİRİK SALATASI

IMG_1496

Hafif duman kokulu firik bulgur ,  yine hafif duman sinmiş patlıcan ve kırmızı biber birlikteliği.Birbirine çok yakıştı. Önce  duman kokusu  fazla olur diye düşündüm. Hiç düşündüğüm gibi olmadı. Nefis bir  pilav  çıktı ortaya . Biraz limon kabuğu   suyu ekleyince daha da lezzetli fresh bir  bir salata  oldu.

Yan yemek, meze  salata ne derseniz. Sadece yarım su bardağı firik kullandım. Biliyorsunuz denemeler yapıyorum. Tek başına bana bir öğün oldu. Ama  bir et veya balık yemeğine eşlikçi olacaksa  5- 6 kişiye yeterlidir sanırım.

MALZEMELER

1/2 su bardağı firik bulgur( normal pilavlık bulgurda kullanmak mümkün.)

1 su bardağı su

1  orta boy patlıcan

1 orta boy kırmızı biber

1 limon suyu ve kabuğu

tuz,

1 tutam yeşil soğan

1 tutam maydanoz

3 çorba kaşığı zeytinyağı

 

 

HAZIRLANMASI

Biber ve patlıcanı ocak üzerinde yumuşayıncaya ve  kabukları yanıncaya kadar közleyin. Kabağı kapalı bir kasede  10-15 dakika bekletin. Dikkatle kabuklarını ayıklayın. Asla yıkamayın.(lezzet kaybı olmasın)

 

IMG_1494Biberin çekirdeklerini temizleyin. Biber, patlıcanı,soğanı maydanozu ve küçük, küçük doğrayın.

Bu arada firik bulguru yıkayın varsa fazla yanık taneleri ve saman parçalarını ayıklayın. Süzün. Bir bardak su ile ve tuz ile suyu çekinceye kadar haşlayın.  Ocaktan alın. hemen zeytinyağını gezdirin.

Soğumaya bırakın. IMG_1502Limon suyu ve kabuğunu, patlıcan biber,soğan ve maydanozu ilave edin. karıştırın. Acı severseniz biraz acı pul biber ilave edin. Tadına bakın,gerekirse limon  suyu ve tuz ilave edin. Servis tabağına alın. Bir miktar zeytinyağı gezdirin.