"Enter"a basıp içeriğe geçin

SOĞUK VEYA SICAK YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI

yogurtlubugdaycorbasi3_DSC_6195

 

O kadar çorba içinde en sevdiğim çorbalardan olan bu çorbanın tarifini vermediğimi gördüm.

Oysa kış ve yaz değişik şekillerde pişiriyorum.    https://www.nursendogan.com/2015/02/ispanakli-yoğurtlu-bugday-corbasi/ Kitabıma en başta bu çorbayı almıştım. 436706

Ülkemizin her yöresinde yapılıyor. Özellikle Çukurova da sıcak yaz aylarında her evde mutlaka olur.

Bazen nohut veya kuru fasulye  olur içinde. besin değeri daha da yükselir. Genellikle soğuk olur. Sıcak yapmak isteyenler basit bir kaç yöntemle sıcak yaparlar. Pişen yoğurt kesilebilir. Bazen bir yumurta sarısı veya bir miktar nişasta ilave edilir. Tuz sonradan ilave edilir ki  yoğurt kesilmesin.

Güneydoğuda yoğurdu doğrudan ocağa alıyorlar ve sürekli karıştırınca yoğurt kesilmiyor.

Yumurta kokusunu çorbada istemiyorum. Bir miktar nişasta yoğurdun kesilmesini engelliyor.

 

 

 

MALZEMELER

1 su bardağı aşurelik buğday

4 su bardağı su

3 su bardağı yoğurt

1-2 diş sarımsak(isteğe bağlı)

1 tatlı kaşığı kuru nane

 

 

SICAK ÇORBA İÇİN

1 Çorba kaşığı  nişasta

2 çorba kaşığı tereyağı

 

 

HAZIRLANMASI

Buğdayı iyice ovarak yıkayın. Süzün. Bir tencereye alın. Suyu ilave edin. Hafif ateşte buğdaylar suyu tamamen çekinceye ve buğdaylar açılıncaya kadar pişirin. Bazı buğdaylar daha sert olabilir. Gerekirse bir miktar daha soğuk  su ilave edin.( Soğuk su buğdayın daha çabuk pişmesini sağlar)
IMG_1454

Tencereyi ocaktan alın. 15- 20 sonra yoğurdu ilave edin. İyice Karıştırın. Bir kaseye aktarın. Buz dolabında soğumaya bırakın. Servis yapacağınız zaman istediğiniz kıvama gelinceye kadar soğuk su ilave edin. karıştırın. Arzunuza göre ezilmiş sarımsak ,tuz ilave edin. Servis kaselerin alın. Bir miktar kuru nane serpin. Hemen servis yapın.

yogurtlubugdaycorbasi3_DSC_6195

 

 

SICAK ÇORBA İÇİN

Hazırladığınız yoğurtlu buğdaya nişastayı  ve suyu ilave edin. Sürekli karıştırın. Tencereyi ocağa alın. Karıştırmaya devam edip 10 dk kaynatın. Ocaktan alın. Tuzunu ilave edin.

 

2015-07-13 20.22.26

 

Çorbayı kaselere alın. Tereyağını bir tavada yakmadan kokusu çıkıncaya kızdırın. Kuru naneyi ilave edin ve çorbanın üzerine gezdirin. Hemen servis yapın.

IMG_1468