"Enter"a basıp içeriğe geçin

YOĞURTLU PİDELİ KEBAB

IMG_1540

 

Pideli kebap veya yoğurtlu kebap ne derseniz.. Acele bir şeyler hazırlamak için de güzel ve kolay bir tabak.

Dolapta  kalan   bir kaç köfte ile ve yarım Ramazan pidesi ile  hazırladım. İsterseniz ,kuşbaşı veya kıyma ile de hazırlayabilirsiniz. Tam yemeğe oturmuş iken ,televizyonda bu yemeği MANİSA  KEBABI diye  gösteriyorlardı.  Yalnız köfteleri şişte uzunca hazırladılar ve mangalda pişirdiler. Kesinlikle mangalda daha  lezzetli olur.  Manisa kebabı ayını Adana gibi sadece kuzu döş et zırhla kıyılıyor yalnız tuz ilave ediliyor.

Ben dolapta  hazır köftelerle  hazırladım https://www.nursendogan.com/2009/06/basit-et-kofte-hazirlamak/ köfteleri üçe böldüm. Daha güzel piştiler. Bu yemek için köfte hazırlamak isterseniz ,küçük yassı köfteler hazırlayın.

Ölçü vermek zor. Ben iki kişi için 10 adet köfte ile hazırladım. İstenirse daha çok veya daha az miktarda kullanabilirsiniz.  Yarım Ramazan pidesi ile yeterince doyurucu idi.

IMG_1536

 

 

HAZIRLANMASI

8-10 Köfteyi isterseniz yukarıda gördüğünüz gibi üçe bölün. Bir tavayı önce bir kaç dakika ısıtın. Köfteleri içine dizin. Her iki taraflarını kızartın. Köftelerin içi de iyi pişsin derseniz tavanın içine 1 kaşık tereyağı ilave edin ve üzerine bir kapak kapatın. 1-2 dk hafif ateşte tutun.

IMG_1537

Bu arada pideyi küçük doğrayın. Başka bir tavada hafifçe kızartın. Ekmek parçalarını iki tabağa pay edin.

 

IMG_1538

Bir tavada 1 çorba kaşığı domates salçası 1 tatlı kaşığı biber salçasını 1 çorba kaşığı tereyağında   1-2 dakika kokusu çıkıncaya kadar ısıtın. Bir bardak su ile ezerek karıştırın. 1-2 dk. kaynatın. Ocaktan alın.

IMG_1539

Pidelerin üzerine 1-2 kaşık sos gezdirin. Arkasında bir miktar sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurt gezdirin.

IMG_1540

Yoğurdun  üzerine kızarmış köfteleri yerleştirin.Kalan sosu etlerin üzerine gezdirin.

IMG_1541

Lezzetini tam vermek içinde  2 çorba kaşığı tereyağını kokusu çıkıncaya kadar fazla yakmadan kızdırın. Hemen etlerin üzerine gezdirin.

IMG_1542

Hiç bekletmeden sıcak servis yapın.

IMG_1543

m