"Enter"a basıp içeriğe geçin

ADANA TARZI TAVUK KIZARTMA

 

Adanalılar her ne kadar  eşimin dediği gibi ”antin,tuntin” modern yemekleri yerler ama , illa ki kendi ağız tatlarına göre yemekleri tercih ederler.

Tavuk kızartması salçalı, yağlı olmalı yanında bir pilav ve ayran..https://www.nursendogan.com/2011/01/dovme-pilavi/ https://www.nursendogan.com/2010/11/sehriyeli-bulgur-pilavi/ Karabiber ve salça dışında başka lezzetlendirici olmaz bu yemekte.Fakat tavuk kokusunu alması için mutlaka soğan kullanırım. Yemek piştikten sonra soğanları alıp atın. Kemiksiz göğüs eti kullandım. Tavuğun her parçasından kemikli daha da lezzetli olur. Derili et kullanırsanız, daha az yağ kullanabilirsiniz.

 

 

MALZEMELER

1 kilo tavuk eti ,istediğiniz  her bölümden

1 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı domates salçası

1/2 çorba kaşığı biber salçası

1 su bardağı sıcak su

tuz, karabiber

1 çay kaşığı şeker

2 adet kuru soğan, istenirse

 

 

HAZIRLANMASI
IMG_1564Tavuk etlerini istediğiniz büyüklükte doğrayın.
IMG_1565Bir tencerede zeytinyağı ve tereyağını ısıtın.
IMG_1566

Etleri ilave edin. Etler beyazlaşıncaya kadar kızartın. Soyup iri doğradığınız soğanları ilave edip  kavurmaya devam edin. Salçaları,tuz,karabiber ve şekeri de ilave edin. Bir kaç dakika daha kavurun.

Sıcak suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. 20-25 dakika pişirin. ( organik tavuk kullanırsanız daha fazla su ilave edin ve daha uzun pişirin.) Düdüklü tencere  işinizi daha da kolaylaştırır.
IMG_1581