"Enter"a basıp içeriğe geçin

BALLI,KARANFİLLİ TAVUK

IMG_1591

Tavuk etinin kokusunu alması için bir kaç karanfil,bir kaç tane kara biber kullandım.  Bana göre çok güzel oldu kokusu falan kalmadı.

Yanında çam fıstıklı pilav  .Güzel uyum sağladı. Bir nevi tavuk dolması oldu yani..

Derisi ve kemikleri üzerinde olursa, daha lezzetli  olur yemeğiniz.  Daha sonra  isterseniz deri ve kemiklerini ayırıp atın.

Organik tavuk  eti sert oluyor hemen pişmiyor. Düdüklü tencerede daha çabuk pişirebilirsiniz.

Normal tavuk  eti pişiriyorsanız  ancak bir Türk kahve fincanı su kullanın. Çünkü etler de su bırakacaktır.

IMG_1586

 

 

 

MALZEMELER- 4 kişilik

4 adet tavuk but pirzola, Kemikleri ve dersi üzerinde

3-4 adet karanfil

6-7 adet tane karabiber
1 çorba kaşığı bal

1 çay kaşığı tuz

1 çorba kaşığı tereyağı

1 çorba kaşığı  elma sirkesi

HAZIRLANMASI

Tavuk etlerini bolca yıkayın , süzün. Bir tencerede tereyağını  eritin. Tavuk derileri  alt kısma gelecek şekilde yerleştirin. Soyup iri parçalara ayırdığınız soğanı da birlikte 5-6 dk. kızartın.

IMG_1577

Etlerin diğer tarafını çevirin.

IMG_1582

5-6 dk. daha kızartın. Karanfil, karabiber , bal , sirke ve tuzu ilave edin. 1su bardağı sıcak su ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Kısık ateşte 1 saate yakın pişirin.  Zaman, zaman etleri çevirin. Etler yeterince pişmemiş ise  bir miktar daha sıcak su ilave edin. Yemeğiniz piştiği zaman tencerenin dibinde ancak sos olacak kadar su kalmış olmalı.

IMG_1586

Tencereyi ocaktan alın. Etleri servis tabağına alın. Soğan ve baharatlardan suyunu süzerek etlerin üzerine boşaltın.  Sıcak servis yapın.

IMG_1592

ÇAM FISTIKLI PİRİNÇ PİLAVI– 4 kişilik

1 su bardağı pilavlık pirinç

2 çorba kaşığı çam fıstığı ( dolmalık fıstık)

2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 küçük soğan

1,5 su bardağı sıcak su

1 çay kaşığı şeker ve tuz

 

 

HAZIRLANMASI 

Pirinci bir kasede ılık su ve bir çay kaşığı  tuz ile en az 20-25 dk. bekletin. Bir tel süzgece alın. Üzerinden bol su akıtın.

Soğanı ince ,ince doğrayın. Tereyağı ve zeytinyağını  bir tencerede hafif ateşe alın.  Çam fıstıklarını ilave edin. Fıstıklar altın sarısı olacak kadar  kızartın. Fıstıkları bir tabağa alın. Tencereye hemen soğanları alın.

 

IMG_1570
IMG_1569 1-2 Dk. kavurun. Pirinci  tuz ve şekeri ilave edin. Bir kaç dakika daha kavurmaya devam edin.  Sıcak suyu ilave edip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın. 3-4 dk. sonra ateşi iyice hafifletin.

IMG_1583

Fıstıkları ilave edin. Pirinçler suyu tamamen çekince, Ateşi söndürün. Kapağın altına kağıt havlu yerleştirin. En az 15 dk. dinlenmeye bırakın.

IMG_1588

Pilavı dikkatle karıştırın. Servis tabağına alın.  Sıcak servis yapın.