"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖZLENMİŞ DOMATES KONSERVESİ

IMG_1611

Mümkün olsa, yemeklerde kullandığım bütün domatesleri közlenmiş kullansam. Bana göre yemeklerim daha da lezzetli olurdu.  Hazır konservesi bizde satılıyor m?bilmiyorum . Çünkü hiç konserve satın almam.

Amerika da satılıyor . Orada yemeklerde çoğunlukla kullanıyorum.  Konserve domates yanın da bir de közlenmiş yaptım bir kısmını  . Bazı soslardahttps://www.nursendogan.com/2014/05/kozlenmis-domates-biber-corbasi/ ,https://www.nursendogan.com/2010/08/kozlenmis-domates-corbasi/ çorbalarda   kullanıyorum. Elimin altında hazır bulunsun  istedim.

https://www.nursendogan.com/2010/05/cubukta-soslu-kofte/

 

HAZIRLANMASI

IMG_1604

Konserve yapmak istediğiniz domatesleri yıkayın. Süzün. Sap kısımlarını kesip atın. Domatesler büyük ise, ortadan ikiye  bölün. Domatesler küçük ise kesmeden bir fırın kabına dizin. Fırın ızgara kısmını 200 derecede ısıtın. Domateslerin kabuklarını yanıncaya kadar ızgara yapın.

IMG_1605

Fırını söndürün. Tepsiyi 15 dk. sonra fırından alın.  Domateslerin kabuklarını bir çatal yardımı veya parmaklarınızın ucu ile alın.

IMG_1606

 

IMG_1608

Kabuklarını aldığınız domatesleri suyu ile bir blendıra alın. Püre yapın.

IMG_1609

Püre domatesleri bir tencereye alın. 3-4 kilo domates için 1 silme çorba kaşığı tuz ve şeker ilave edin. Tencereyi ocağa alın. Kaynamaya başlayınca 1-2 dk. sonra ateşten alın.

IMG_1610Kaynar sudan  geçirdiğiniz kavanozlara sıcak, sıcak doldurun. Kavanozların  kapaklarını sıkıca kaptın. Katlamış havlu üzerine ters  çevirip yerleştirin. Soğumaya bırakın.  Güneş almayan serin bir dolapta muhafaza edin.