"Enter"a basıp içeriğe geçin

KÖZLENMİŞ BİBER VE DOMATES KONSERVESİ

IMG_1640 Bu yıl domates konservesi yanındahttps://www.nursendogan.com/2011/09/konserve-domates-salcasi/ çok sevdiğimhttps://www.nursendogan.com/2015/08/kozlenmis-domates-konservesi/ yanında bir de ,közlenmiş biber ve domates  konservesi. Aslında bir tür sos. Nasıl lezzetli anlatamam. Bir dili ekmeğe sürün, kahvaltıda kullanın. Her tür et, tavuk yemeklerine sos diye kullanın. Çorba yapın.https://www.nursendogan.com/2014/10/kozlenmis-biber-corbasi/ Makarna sosu olarak kullanın. Hatta muhamara yapın. Her şekilde çok iyi sonuç alırsınız.

IMG_1641Ben üç kilo biber ve 2 kilo domates kullandım. Ölçüyü ona göre veriyorum. Küçük kavanozlara doldurdum ki kalan sos  ziyan olmasın. Yine de kapağı açıldıktan sonra , buz dolabında  8-10 gün kullanabilirsiniz.

HAZIRLANMASI

Biber ve domatesleri yıkayın. Domatesler küçük ise olduğu gibi fırın tepsisine dizin. Büyük ise ortadan ikiye bölün ve tepsiye dizin. Biberleri de başka bir tepsiye dizin.
IMG_1636IMG_1637Tepsileri  fırına yerleştirin. Fırının ızgara kısmını 200 derecede ayarlayın. Domatesler ve biberlerin kabuk kısımları yanıncaya kadar ızgara yapın. Biber ve domatesleri alt ,üst edin diğer kısımları yanıncaya kadar pişirin.

Fırını söndürün. tepsileri  20, 25 dakika fırında tutun. Bu şekilde kabukları kolaylıkla ayıklayabilirsiniz.
IMG_1638 IMG_1639Domateslerin kabuklarını alıp atın. Biberlerin de saplarını kabuklarını ve çekirdeklerini ayıklayın.Bu arada biber ve domateslerin bıraktığı sularını dökmeyin.

Bir blendra  aktarın. Dometes ve biber ve bıraktıkları suları ile püre oluncaya kadar çalıştırın.
IMG_1640

Hazırladığınız püreyi bir tencereye alın. 1 çorba kaşığı iri tuz ve 1 çorba kaşığı şeker  1 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edin. karıştıra,karıştıra 1-2 dakika kaynatın. Tencereyi ocaktan alın.
IMG_1641Daha önceden kavanozları ve kapaklarını  kaynayan suya daldırın  ,süzün hazırlayın. Sıcak sosu kavanozlara doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatın. Katlanmış havlu üzerine ters çevirip yerleştirin. Soğumaya bırakın. Soğuyunca Güneş almayan serin bir dolapta koruyun.