"Enter"a basıp içeriğe geçin

YUMURTA SALATASI

IMG_1652

Anneannemin yumurta salatası.. Veya ezmesi..Çocukluğumdan aklımda kalan lezzetlerden biri.. Her zaman  servis edilebilir. Geç kahvaltılarda,piknikte,meze, beslenme çantalarına, dürüm. Nasıl isterseniz.

Ben üzerine hafifçe zeytiyağı gezdiriyorum. Anneannem taze yayık tereyağını hemen sıcak yumurtalarla karıştırır ,sonra diğer malzemelerle karıştırırdı.

Adını hatırlayamadığım yabancı bir şef hemen,hemen aynı malzemelerle sandviçler yapmıştı. Ekmeklere önce mayonez sürdü sonra arasına bu salatayı yerleştirdi. Tabii sumak ve kimyon dışında bire,bir aynısını yapmıştı.

Bu sabah kahvaltı için hazırladığım yumurtalar fazla pişmişti. Hemen o anda aklıma geldi ve bunu yaptım. Uzun zamandır yapmıştım , büyük keyifle tükettik.  Bir de yanında tandırda pişmiş lavaş olunca daha da lezzetli oldu.

Yumurtalar henüz sıcak iken soğanlarla karıştırınca , soğan hemen yumuşuyor ve kokusu da hiç olmuyor.

HAZIRLANMASI

IMG_1651

İstediğiniz kadar yumurtayı( 4 adet kullandım.) 5-6 dakika haşlayın. Soğuk sudan geçirin. Kabuklarını soyun. Doğrayın.1 ortaboy ayırmadan 4 e bölün,ince,ince doğrayın. Maydanozu incecik kıyın. 1 er çay kaşığı acı veya tatlı pul biber, sumak,karabiber, kimyon ve tuz ilave edin.  Bir çatal yardımı ile ezerek karıştırın. Bir miktar zeytinyağı gezdirin. ve servis yapın.
IMG_1657

IMG_1658

Lavaş ekmeklerin üzerine bir miktar salata alın rulo yapın.

IMG_1656

IMG_1652

 

Zeytin çok yakışıyor deneyin. Afiyet olsun!