"Enter"a basıp içeriğe geçin

BAL KABAĞI REÇELİ

IMG_1778

Bal kabağı tatlısı en sevdiğim tatlılardan. Sadece kendime pişirmek için 3 dilim aldım.           Dilimlerin dış kısmı oldukça sert ,iç kısmı yumuşaktı. Tatlısını pişirirken  istediğim gibi olmuyor.

 

IMG_1764

Sert kısımları bir patates soyucu ile iyice aldım.  Sonra dilimledim. Her dilimi sert kısımın bittiği yerden ayırdım.

 

IMG_1766 IMG_1767

Yumuşak dilimleri bir tencereye aldım. Üzerine bir su bardağı şeker 5-6 adet karanfil ve bir parça tarçın ilave ettim. Tencerenin kapağını kapattım, hafif ateşte pişirdim.IMG_1769

 

https://www.nursendogan.com/2010/11/bal-kabagi-tatlisi/

IMG_1774
IMG_1770

Sert kısımları  reçel yapmak için kireç suyunda beklettim.  Mantaş kabağı gibi olmadı. Şeffaflaşmadı,ama , dışı sert,içi yumuşak oldu. Yine de çok lezzetli oldu. https://www.nursendogan.com/2010/04/kabak-receli-kirec-suyuna-yatirilmis/Burada anlatmıştım.

IMG_1772

Yarım bardak toz şeklinde sönmemiş kireci 2 litre kadar su içinde eritin. 15 dk. dinlendirin. Duru suyu kabakların üzerine boşaltın.2-3 saat bekletin. Kabak dilimlerini kireçli sudan alın. Bolca yıkayın. Süzün. Bir tencereye alın. Üzerini geçecek kadar su doldurun. Tencereyi ocağa alın.30 dk. haşlayın. Başka bir tencerede 6-7 bardak su yarım kilo şekeri eritin tencereyi ocağa alın. Kaynamaya başlayınca,haşlanmış kabakları kevgirle süzerek alın ve şekerli suya bırakın. Ateşi hafifletin. Arzu ederseniz 1 çubuk tarçın ve bir kaç karanfili de tencereye bırakın. Şeker koyulaşıncaya kadar pişirin. 1 tatlı kaşığı limon suyu veya bezelye tanesi boyunda limon tuzu ilave edin. Bir iki taşım daha kaynatın ve ateşten alın.
IMG_1777

Soğumaya bırakın. Tatlı veya tatlı gibi ceviz veya kaymakla servis yapın.

IMG_1775