"Enter"a basıp içeriğe geçin

TURUNÇ TATLISI / ŞEKERLEMESİ

IMG_1789

 

Adana ya bir kaç günlüğüne gittim.. Çok sevdiğim turunç ağaçlarında turunçların henüz renkleri yeni

SDC19938-300x168

,yeni  turuncuya dönmeye başlamış. Rüzgara dayanmayan turunçlar yerlere düşmeye başlamış..( Adana da yaşarken farkında oluyormuydum?!! hatırlamıyorum ..)  Ağaçların altına düşen turunçları orada bırakamadım . Ne yapacağımı düşünmeden topladım.. Turunçlar küçük, ve suyu çok az çıkıyor. Ama salataya ,kebaba yine de sıktım. Nasıl bir lezzet ! ben dayanamıyorum..

Ben de turunçları  daha önce yaptığım  https://www.nursendogan.com/2010/03/turunc-receli-tatlisi/   gibi yapmaya karar verdim.

IMG_1790

Daha küçük dilimlere böldüm. Renkleri daha açık oldu.

 

 

 

HAZIRLANMASI

10 adet turunçların dış kısmını rendenin en ince kısmı ile rendeleyin.

IMG_1796

 

Rendelediğiniz turunçları yıkayın. Bir tencereye alın. Üzerlerini geçecek kadar su doldurun. Turunçlar iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Suyunu dökün.  Tekrar  soğuk su doldurun. Her gün suyunu bir -iki kez değiştirin. 3-4 gün bu şekilde bekletin.

 

IMG_1779
Turunçları sudan alın.  Dilimleyin. Dikkat edin. İçleri çıkmasın.
IMG_1781 IMG_1783

Bıçağın ucu ile çekirdeklerini alın. Ayıkladığınız dilimleri bir kaseye alın.Üzerine soğuk su doldurun. Bir kaç kez suyunu döküp değiştirin. Bir gün sonra Bir tencereye 1 kilo şeker  ve 5 bardak kadar suyu koyup ocağa alın. Kaynamaya başlayınca turunç dilimlerini süzerek alın . Tencereye aktarın.

 

 

IMG_1786

Turunç dilimleri  şeffaflaşıncaya kadar  hafif ateşte pişirin. Nohut tanesi kadar limon tuzu veya 1 tatlı kaşığı limon suyu ilave edin. Bir kaç taşım daha pişirin. Bu arada şurubu da koyulaşmış olmalı.

 

IMG_1790 IMG_1791

 

Tencereyi ocaktan alın. Soğumaya bırakın.

IMG_1792 IMG_1793

Geniş ağızlı bir kavanoza doldurun kapağını kapatın.  Reçel veya  tatlı gibi servis yapın. Tatlının yanında bir miktar kaymak veya dondurma da çok güzel olabilir.

Şurubunu iyice süzdürüp bir tabağa dizin buz dolabında bekletin. Kuru şekerleme gibi kullanın.

NOT — her reçel gibi kavanozdan ıslak kaşıkla almayın. Reçeliniz ekşimesin.