"Enter"a basıp içeriğe geçin

ISPANAK KAVURMA

IMG_1889İki  komşum ,ıspanak kavurmayı nasıl yaptığımı ısrarla sordular. Şaşırdım. Doğrusu tarifini vermek hiç aklıma gelmemişti. Sosyal medyada oldukça da beğeni aldı..  Ama sonra yemek uzmanı Sayın  prf Özge Samancı ile konuyu konuşurken ,oldukça basit bir yemek ama ya soğan ya da ıspanak diri kalır, haklılar dedi. Pek dikkat etmemiştim.. Haklılar galiba.. Bir de  ıspanak yıkamak o kadar kolay olsaydı!

MALZEMELER

1 kg ıspanak

1 büyükçe soğan

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı pul biber veya biber salçası

tuz , karabiber

1 tatlı kaşığı şeker

Servis için –  sarımsaklı yoğurt

HAZIRLANMASI

Ispanakları bol suda bir kaç kez yıkayın. Başlarını kesin. Süzülmeye bırakın.

İnce,ince doğrayın.

IMG_1881

Geniş bir tencereye alın. Üzerine hafif tuz serpin. Tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte 10 dakika tutun. Tencereyi ocaktan alın.

IMG_1882Soğanı incecik kıyın. Başka bir tencerede  zeytinyağında  5-dk. soteleyin. Tuz , şeker ve biber veya biber salçasını ilave edin.1-2 dk. daha soteleyin.

IMG_1886

Hafif yumuşamış ıspanakları delikli kepçe ile suyunu süzerek alın. Soğanların üzerine ilave edin.Karıştırın. Karabiber  serpin. Tencerenin kapağını kapatmadan 2-3 dakika pişirin.

 

IMG_1887Tencereyi ocaktan alın. Tencerenin dibinde hafif suyu kalabilir. Sulu olmasını istemiyorsanız Soğana ilave etmeden daha fazla süzün.

Servis tabağına alın sarımsaklı yoğurtla servis yapın. yanın da sade bulgur pilavı ile servis yapın.