"Enter"a basıp içeriğe geçin

BULGURLU DÜĞÜN PİLAVI

dugunpilavi1_DSC_6212

Et ve pilav aynı tabakta. Hem servis açısından hem de kalabalık düğün sofraları için kolaylık sağlar. İçindeki kuru üzüm, etin ağır tadını hafifletir.
MALZEMELER

1/2 kg kuşbaşı et
2 su bardağı pilavlık bulgur
1 su bardağı haşlanmış nohut
1 adet soğan
1 çorba kaşığı un
1 su bardağı kuru üzüm
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı toz zencefil
3 adet tüm karanfil
1 çay kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı bal
3 çorba kaşığı sirke
5 su bardağı su
2 çorba kaşığı tereyağı
Tuz

HAZIRLIK

Etleri una bulayın. Tereyağını bir tencerede eritin ve ince doğranmış soğanı soteleyin. Ardından eti ilave edip 5 dakika kavurun. Tarçın, zencefil, karabiber, sirke, bal ve sıcak suyu ilave edin. Tencereyi kapatın. Hafif ateşte 1 saat etler yumuşayıncaya kadar pişirin. Ardından nohutu, kuru üzümü ve tuzu ilave edin. Karıştırın. Etleri tencerenin tabanına hafif bastırarak dizin. Böylece pilavı ters yüz ederek servis ettiğinizde üstte etler muntazam bir şekilde duracaklar. Etlerin üzerinde 2 bardak kadar sıvı olmalı. su az olursa bir miktar sıcak su ilave edin .Bulguru etlerin üzerine serperek ilave edin. Karıştırmadan tencerenin kapağını kapatın. Hafif ateşte 20 dakika kadar pişirin.

Tencereyi ateşten alın ve ağzına bir parça kağıt havlu, onun üzerine de kapağını kapatın. 10 dakika dinlendirin. Servisten önce tencerenin üzerine büyükçe bir kapak kapatın. Tencereyi alt üst edin. Hemen sıcak servis yapın.