"Enter"a basıp içeriğe geçin

NOHUT MAYALI YOĞURT

IMG_2058Çocukluğumda ,Anneannem taze incir yaprağının sütü  ve nohut ile yoğurt mayalamıştı. O zaman Toros Dağlarında yaylalara gidilirdi. Yaylada elektrik yok, ulaşım  zor. Süt var mayalamak için yoğurt yok.. Hatta incir yaprakları ile peynir dahi mayalamışlardı.Şimdi düşündükçe, o zaman orada yaşayan köylü kadınların, Anneannem, Annemin ,yaptıkları doğal ilaçlar ,yaratıcı  yemekler ..Nasıl yaratıcı ,şifacı kadınlar.İsterdim ki, onların bütün yaptıklarını yazayım.

Aklıma geldi .Hamur mayalamak için nohut mayası yapıyorum. Yoğurt için de denemek istedim. Harika sonuç aldım.Yoğurdun tadı çok daha güzel oluyor.İlkinde nohut tadını alıyorsunuz. Sonra ilk yoğurtla yapılanda hiç almıyorsunuz. Tekrar,tekrar mayalamada çok daha güzel yoğurtlarınız oluyor

HAZIRLANMASI

Yarım su bardağı ılık sütü küçük kavanoza alın, içine 1o,12 adet nohut atın. Kapağını sıkıca kapatın. Üzerini yoğurt mayalar gibi havlu sarın. Ilık bir köşede 7-8 saat tutun.

IMG_2053

İçinden nohut tanelerini alıp atın.IMG_2054

 

Bu kez  2 su bardağı  ılık  sütü bu maya ile karıştırın.  Yine kavanozun kapağını kapatın. Üzerini sıcak kalacak şekilde sarın. 5-6 Saat bekletin. Artık doğal mayalı yoğurdunuz hazır.

IMG_2058

Bu yoğurtla tekrar, tekrar yoğurt mayaladıkça yoğurtlarınızın daha da güzel olacaktır.