"Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞEHRİYELİ BULGUR PİLAVI

sehriyeli bulgur pilavi_DSC_6277

Eğer iftar için ağır etli yemek veya zeytinyağlı sebze yemeği yanın da bu pilav çok yakışır. Rahmetli Anneannem Dedem için  her sahur da soba üzerinde şehriyeli, sade bulgur pilavı  pişirirdi..  kullandığı o mis gibi tereyağının kokusu hala burnumda tütüyor.

Anadolu’da  hanımlar toplanıp her gün bir komşu için basit hamurdan şehriye yaparlar. Ortada bir örtü, etrafına oturan hanımlar, o kadar hızlı arpa şeklinde şehriye yaparlar ki takip edemezsiniz. Örtünün üzeri şehriye dolar, şehriyeler güneşte kurutulur, sonra bir tür tava olan sac üzerinde altın renginde kavururlar. Ardından bulgurla karıştırılır ve özel çuvallarda saklanır. Bu onlara yemeklerde kolaylık sağlar. Kaynattıkları suya bir iki avuç bulgur atınca bir aileyi doyuracak yemeğe dönüşürdü.

Sanırım artık kimse şehriye yapmıyor.. Hazır şehriyeleri fırında kızartıp bulgura karıştırıyorlar…Bazı yerel ürün satan yerlerde bulabilirsiniz. İstanbul Fatih Kadınlar pazarında satılıyor..
MALZEMELER

1 su bardağı pilavlık bulgur
½ su bardağı arpa veya tel şehriye
2.5 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
2 çorba kaşığı tereyağı
HAZIRLIK

Tereyağını eritin. Şehriyeyi içinde altın rengi oluncaya kadar kızartın. Bulguru, suyu ve tuzu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Suyunu iyice çekene kadar bekletin. Hafif ateşte 15-20 dakika pişirin. Ateşten alın ve 10 dakika dinlendirin. Karıştırıp, sıcak sıcak servis yapın.