"Enter"a basıp içeriğe geçin

SULU KEBAP

IMG_2684 Sulu Kebap klasik Adana lezzeti. Mangal yakmaya üşendiğiniz veya çabuk hazırlamak istediğiniz zaman yapabileceğiniz bir yemek.

Doğrusu çok lezzetli  oldu. Eti kavurma gibi pişirdikten sonra, sumaklı soğan salatası, közlenmiş biber ve domates  üzerine sıcak etler soğanı hafif pişiriyor. Lavaş ekmek ile kebapçıyı aratmadı.

Aslında pişmiş domatesler , biberler soğanın tam üzerine yerleştirilir, sonra en üste et olunca, alt kısım hafif sulanır, onun için Sulu kebap adını alır.

3-4 KİŞİ İÇİN

Yarım kilo kuşbaşı  doğranmış kuzu veya dana etini

2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağını  yakmadan kızdırın.

IMG_2676

Etleri  tencereye alın. Bir soğanı soyun doğramadan tencereye bırakın.

IMG_2680

Yüksek ateşte bir kaç dk. kızartın.

IMG_2681

Tencerenin kapağını kapatın. Ateşi hafifletin. 15-20 dk. pişirin.IMG_2682 Kontrol edin. Etler pişmemiş  ise 1 su bardağı kadar sıcak su ilave edin. Kapağını kapatın pişirmeye devam edin.

IMG_2683

Bu  3-4 adet domatesi dilimleyin. Yağsız bir tavada biberle birlikte közleyin. 2-3 Adet soğanı halka halka doğrayın. Bir çorba kaşığı sumak ve arzuya göre bir miktar acı veya tatlı pul biber biraz tuz ,kıylmış maydanoz ile iyice ovarak karıştırın. Servis tabaklarına paylaştırın.

IMG_2685Etler pişmiş ise biraz tuz serpin. Yağı çok azalmış ise 1 kaşık daha tereyağı ilave edin. Etlerin suyunu tamamen çektirin. Hafif kızarmış gibi olunca tencereyi ocaktan alın.

Etleri hazırladığınız soğanlı tabaklara paylaştırın. Yanında ayran ve lavaş ekmek ile hemen sıcak servis yapın.  AFİYET OLSUN!