"Enter"a basıp içeriğe geçin

BUHARDA KOLAY MISIR EKMEĞİ

IMG_2730

Bir kaç kez mısır unu satın aldım ekmek yapmak için. Nedense yapmaya zaman olmadı. Unlar bozuldu.. Bu gün balık pişiriyordum birden aklıma geldi. Aklımda kalan normal unla yaptığım ekmeği denedim.İçinde çok az yoğurt kalmış yoğurt kasesinde karıştırdım ve tencerede buharda pişirdim.Buharda pişirince üzeri kızarmıyor haliyle. Balık için ısıttığım ızgaranın altına tutum  1-2 dk. Biraz çok kızardı.Onun dışında çok lezzetli yumuşak oldu ekmeğim. Tadına bakan arkadaşlar çok beğendiler.  Sert ,tıkız değildi.Tekrar yapacağım zaman. Hamuru hazırladıktan sonra 2- 3 saat beklettikten sonra pişirir isem daha da lezzetli olacağından eminim.

MALZEMELER

yarım su bardağı yoğurt

yarım su bardağı zeytinyağı

1 yumurta

1 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı şeker

1,5 su bardağı mısır unu

HAZIRLANMASI

IMG_2719

Bir kasede yoğurt, yumurta, tuz, şeker ve karbonatı iyice karıştırın.

IMG_2720

Mısır unu ve kabartma tozunu karıştırın. Karışıma ilave ediIMG_2721

Karıştırın. 1 saat bekletin.IMG_2722

Geniş bir tencereye pişireceğiniz kapları yerleştirin.Hamuru 2 parmak kalınlığını geçmeyecek kadar  doldurun. Tencereye kalıbın  yarısını geçmeyecek kadar su doldurun. Tencerenin kapağını kapatın. Suyun kaynama sesini duyunca , ateşi hafifletin.  .
IMG_2723

5 dk. sonra tencerenin kapağını açın , bir miktar susam serpin. Tekrar kapağı kapatın 10 dk. daha pişirin. Tencereyi ocaktan alın. Kapağını açın. Bir kaç dk. sonra  kalıpları tencereden alın. Daha önceden ısıttığınız  ızgara altında 1-2 dk. tutun. Dikkatli olun hemen kızarıyor.  Soğumaya bırakın. Dilimleyip servis yapın.IMG_2730