"Enter"a basıp içeriğe geçin

KESTANE REÇELİ

IMG_2852

Kestane reçeli veya şekeri . Pişirmek zor ve dikkat istiyor.  Reçel veya şeker yapılan kestaneler iri dolgun olmalı. Benim pişirdiğim  kestaneler   küçük ve kurumaya başlamıştı. Ama yine de çok güzel oldular.Pişerken bir kaç karanfil attım şuruba, Onun için koyu renkli oldular. Daha önce pişirdiğim  reçele en son çok az vanilya ilave etmiştim, tabii daha açık renkli reçel olmuştu. Yapım aşaması 3-4 gün sürüyor. Ama bu gözünüzü korkutmasın sadece bir taşım kaynatıyorsunuz bırakıyorsunuz. Sonun da yumuşak taneli koyu şuruplu oluyor.

MALZEMELER

1 kase kestane

1 aynı kase ile toz şeker

aynı kase ile bir buçuk kase su

4-5 adet karanfil veya bir kaç damla vanilya

HAZIRLANMASI

Kestaneleri  ortalarından iç kısmını kesmeden çizin.  Musluk altında yıkayın süzün. Islak kestaneleri bir tencereye alın. Tencerenin kapağını kapatın .IMG_2843

Tencereyi ocağa alın. Hafif ateşte 10 dk. ısıtın.  Kestaneleriniz açıldığını göreceksiniz . Açılmamış ise ,bir iki kaşık kadar su serpin. Bir  kaç dakika daha ısıtın.

IMG_2844

Tencereyi ocaktan alın. Kabuklarını soymaya başlayın.

IMG_2846

Soyulmuş kestaneleri temiz bir tencereye alın.

IMG_2845

Üzerine şeker ve suyu ilave edin. Bu arada karanfil tanelerini de suya bırakın.

IMG_2847

Tencereyi ocağa alın. Dikkatle hafif ,hafif karıştırın ki şeker erisin.  Su kaynamaya  başlayınca 2 dk sonra ateşi söndürün. Tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde  bırakın.

 

Ertesi gün tencereyi tekrar ocağa alın. Kaynamaya başlayınca 1-2 taşım kaynatın ve ateşi söndürün. Tencerenin kapağını bırakın.  5- 6 saat sonra işlemi tekrarlayın. IMG_2849

Tekrar ertesi gün aynı işlemi yapın. Ta ki şurup koyulaşıncaya kadar. Son pişirme sırasında varsa bezelye tanesi kadar limon tuzu veya 4-5 damla limon damlatın. Tencereyi ocaktan alın. Kapağını kapatmadan soğumaya bırakın. Artık reçeliniz hazır. IMG_2850Kestane tanelerini dikkatle kavanozlara yerleştirin. Üzerine şurubu akıtın .

IMG_2855

 

 

 

.