"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAYSILI TAVUK

 

Uzun süredir tavuk eti pişirmek istemedim ve yiyemedim.  Soğuk kış günleri soğuk algınlıkları tavuk suyuna çorba gerektiriyor.  Pahalı olsa da organik tavuk aldım mecburen. Etin bir kısmını ayrı pişirdim. Kemikli kısmından da tavuk suyu çıkardım.  Suyunu süzüp kemikler üzerinde kalan etleri ayıkladım. Bir kaç pişirimlik çorba oldu.https://www.nursendogan.com/2009/10/et-suyu-ve-tavuk-suyu-hazirlamak/

Kayısılı eti de çok lezzetli oldu. Yanında pilav ile veya sade salata ile servis yapılabilir. Yıllar önce katıldığım bir yarışmada zencefil kullanmıştım , jüri üyesi doktor  zencefilin  beyaz eti daha sağlıklı yaptığını faydalı mineralleri ortaya çıkardığını söylemişti. O günden sonra hep kullandım.

Organik tavuk eti daha sert oluyor, düdüklü tencerede  daha kolay pişiriliyor. Normal tencerede bir miktar su ilave edip daha uzun pişirmek gerekiyor. Doğradığım etlerin üzerinde derisini  bıraktım . Daha lezzetli oluyor.

 

MALZEMELER

1 adet tüm tavuk

1 adet büyükçe soğan

4-5 adet kuru kaysı

1 çay kaşığı toz zencefil( isteğe bağlı)

1çorba kaşığı bal

tuz, karabiber

1çorba kaşığı tereyağı

HAZIRLANMASITavuğu yıkayın .Süzün. But ve göğüs etlerini kemikten ayırıp parça, parça alın.

Kanat kısmını kemikli alın. Doğradığınız etleri tencereye yerleştirin. Üzerine  4parçaya ayırdığınız soğan, kayısı, bal , zencefil , tuz  ve karabiberi ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi hafif ateşe alın. Tencereden ses çıkmaya başlayınca 15 dk. pişirin.

Ateşi söndürün. 10 dk. bekletin ve kapağını açın. Etleri alt üst edip karıştırın. Etlerin pişip ,pişmediğini kontrol edin. Tereyağını ilave edin. Etler pişinmiş ise tencerenin kapağını tekrar kapatın ve bir kaç dakika daha pişirmeye devam edin.

Etler pişmiş ise , tencerenin kapağı açık olarak dibinde ki fazla suyu çekinceye ve koyulaşıncaya kadar arada bir etleri çevirip  hafif ateşte pişirin.

Etleri ,bir çatalla servis tabağına alın. Tencerede kalan koyulaşmış suyunu üzerine süzerek alın.

Sıcak servis yapın.

TAVUK SUYU ÇIKARMAK İÇİN

Tavuk kemiklerini temiz bir tencereye alın. Yüksek ateşte  hafifçe renkleri dönünceye kadar kızartmaya çalışın. Üzerini geçecek kadar ılık su ilave edin.  Bir kaç tane karabiber , tuz ilave edin ve kaynamaya bırakın. Üzerinde biriken köpükleri alın. Sonra tencerenin kapağını kapatın. 30 -35 dakika pişirin.

Tencereyi ocaktan alın .Soğumaya bırakın. Kemikleri süzerek tencereden alın. Kemikler üzerinde ki etleri almaya çalışın.  Suyu süzgeçten geçirin. Arzu ederseniz bir kaç küçük kaplara suyu ve et parçalarını paylaştırın. Bir kısmını dondurabilir daha sonra kullanırsınız. Koyu tavuk suyunu bir miktar sıcak su ilave edip ,pilav veya çorbalarınızda kullanın.

NOT. Bu tavuk suyunu bu şekilde veya bu tarifte ki gibi hazırlayabilirsiniz.https://www.nursendogan.com/2009/10/et-suyu-ve-tavuk-suyu-hazirlamak/