"Enter"a basıp içeriğe geçin

MUZ VE VİŞNELİ ŞEKERSİZ DONDURMA

Nasıl lezzetli bir dondurma veya tatlı anlatamam.!Tv,gazete, dergi,sosyal medya da ” aman “şekerden uzak durun! “tavsiyeleri.. Biraz gerçekleri kabul etmek lazım. Günümüzde  şekerden kaçmak zor.. Hastalık söz konusu olmadıkça , o kadar abartmak gereksiz bana göre.Mümkün oldukça az tüketelim. Yavaş, yavaş uzaklaşalım.. Paketlenmiş, nasıl üretilmiş bilmediğimiz yiyecek içeceklerden uzak duralım.

Çocuklarımı şekersiz büyütmedim, hazır yiyeceklerden hep uzak durdum. Şimdi torunlarım mümkün olduğu kadar   şekerli yiyecekler yemiyorlar. Onun için bu dondurma tam onlara göre.. ( Son numara henüz dondurma bilmiyor ..) Bu  tarifte vişne kullandım. Çilek,frambuaz, böğürtlen de olabilir.(çilekli çok güzel oldu.)

 

MALZEMELER

1 küçük kase çekirdekleri ayıklanmış vişne veya çilek.

2 adet olgun muz

1  çorba kaşığı bal

2-3 çorba kaşığı süt veya yoğurt veya krema size kalmış..

Muzların kabukları soyun dilimleyin.Bir buz dolabı poşetine doldurun. 1-2 Saat dondurun. Aynı şekilde vişneleri veya çilekleri de dondurun.

Donmuş meyveleri, bal ve süt ile birlikte bir rondoya alın. Rondoyu  dura,dura  çalıştırın. Rondo zorlanıyorsa bir kaç dakika bekleyin. Tekrar, deneyin. Yine zorlanıyorsa bir miktar daha süt ilave edin.

Yeterince püre olduğuna emin olunca karıştırmayı bırakın. Arada kıyılmamış parçacıklar kalırsa önemli değil ,hatta  daha hoş oluyor.

Karışımı uygun bir kaba alın ağzını kapatın. Derin dondurucuda bir müddet tutun.

Servis yapmadan önce 5 dakika oda sıcaklığında bekletin. Dondurma kaşığını  sıcak su dolu bir bardakta 1 dk kadar tutun. Böylelikle dondurmayı kolaylıkla alıp servis bardaklarına alabilirsiniz..

Hemen servis yapın.

Afiyet olsun!