"Enter"a basıp içeriğe geçin

MAŞ FASULYELİ BULGUR SALATASI

Maş  fasulyesini ilk kez kullandım. Eskilerin cin fasulyesi dedikleri maş fasulyesi ,uzmanların söylediğine göre ,son günlerin moda tahılı, kinoadan daha fazla protein içeriyor.

Maş fasulyesi çok çabuk pişiyor. Siyez bulguru ile pişirdim. Siyez bulguru geç pişer ve bol sıvı gerektirir. Fasulyeleri akşamdan su içinde bekletmiş idim. İkisini birlikte pişirdim. Fasulye hatta daha çok pişti. Beyaz bulgur kullanmak isterseniz daha az su kullanmanız gerekiyor.

MALZEMELER

1 su bardağı maş fasulyesi

1 su bardağı iri pilavlık bulgur

1 limon suyu ve limon kabuğu rendesi

2-3 adet yeşil soğan

bir kaş nane yaprağı

2 çorba kaşığı ay çiçek çekirdeği

4-5 adet hurma veya 2 çorba kaşığı kuru üzüm

3-4 çorba kaşığı zeytinyağı

tuz

HAZIRLANMASI

Fasulyeleri bol suda yıkayın süzün. Bir tencereye alın. Üzerine 3 bardak su ilave edin, en az 3  saat bekletin.

Tencereyi  ocağa alın. Kaynamaya başlayınca üzerinde biriken köpükleri alın. Hemen bulgur ve tuzu ilave edin. Suyunu çekinceye kadar pişirin. Kontrol edin ,fasulye ve bulgur yeterince pişmemiş ise, bir miktar  daha su  ilave edebilirsiniz.

Tencereyi ocaktan alın. Hemen zeytinyağı limon suyu ve kabuğunu ilave edin. Karıştırın.  Soğanları ince kıyın, hurmaların çekirdeklerini alıp doğrayın. Ay çiçek çekirdeklerini yağsız tavada hafifçe kızartın.

Hepsini ilave edin. İyice soğuduğu zaman kıyılmış nane yapraklarını ilave edin. Servis tabağına alın. Çay saatlerinde , meze, veya et yemekleri yanında servis yapın.