"Enter"a basıp içeriğe geçin

KAFE TARZI PORTAKAL SUYU

Sosyal medyanın güzelliği paylaşımlar .Face book ta, donmuş limonla yapılan limonata ilgimi çekti. Yalnız orada bolca limon tuzu kullanılıyor. Ben hiç limon tuzu kullanmadan aynı yöntemle ilave limon suyu ile yaptığım limonata çok beğenildi. Şimdi de  portakal suyu hazırladım.

Bu şekilde hazırlamak daha sağlıklı diyor uzmanlar. Çünkü portakalın kabuğunda  daha fazla vitamin olduğunu söylüyorlar.

 

MALZEMELER

2 adet portakal

1 limon

3-4 çorba kaşığı bal veya 1 su bardağı şeker

4-5  bardak içme suyu

HAZIRLANMASI

Portakal ve limonu  ovarak iyice yıkayın. Derin dondurucuda en az 3-4 saat dondurun.( Daha önceden hazırlayın dondurucuda bekletin. Hatta dilimleyip poşetlerde de dondurmak mümkün.)

Donmuş portakal ve limonu  dikkatle dilimleyin. ( zorlamayın, doğramak zor ise, bir müddet bekletin)

Bir blendır alın. 1 bardak içme suyu ve balı ilave edin. Blendırı  bir kaç dk. çalıştırın. İyice ezilmiş ise üzerine 1 bardak daha su ilave edin. Tel süzgeçten süzün. Kalan posayı tekrar blendıra alın. Bir bar

ardak daha su ilave edin, yine  1dk. çalıştırın. Tekrar süzün. Posayı atın. Süzdüğünüz portakal, limon suyun tadına bakın.  Ağız tadınıza göre su , bal veya şeker ilave edin. Sürahiye doldurun. Soğuk servis yapın.

NOT– Fazla su katmayın. Buz parçaları ile servis yapın.