"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOLAY ŞEFTALİ DONDURMASI

Yaz sıcakların da dondurma aranıyor. Evde çocuklarla eğlence olacak şekilde, sade bir kase buz ve ve bir miktar turşuluk tuz içinde buzluğa ihtiyaç olmadan yapabilirsiniz. Yumuşak meyvelerden hazırlanacak püreyi , bir kilitli poşete. Poşeti buzların arasına yerleştirmek ve ara, sıra çocuklarla mıncıklamak.. Elleri üşürse bir havlu arasında mıncıklamak..

1 saate kalmaz dondurma hazır. (Torunlarım uzakta canlarım. İnşallah onlarla da yaparız.)
Dondurmaya kayganlık sağlamak için salep  , şeker yerine de bal kullandım. Bir kez de yalnız bir muz ve yumuşak şeftali. Bu şekilde de çok güzel oluyor. Nasıl isterseniz.

MALZEMELER

2-3 adet yumuşak şeftali

1 çay kaşığı saf salep

2-3 çorba kaşığı bal

1 su bardağı su

1 kase buz

2-3 çorba kaşığı iri tuz

HAZIRLANMASI

Salebi bir küçük tencereye alın. Üzerine suyu ilave edin. Karıştırın . 10 dk. bekletin. Tencereyi ocağa alın. Karıştıra ,karıştıra 1-2 dakika sonra ateşten alın.

Bu arada şeftalilerin kabuklarını soyun. İç kısımlarını ayıklayın, dilimleyin. Salebin üzerine alın ballı ilave edin. Bir el blendırı veya  çatalla iyice püre yapın.

Hazırladığınız püreyi bir kilitli poşette alın. Ağzını sıkıca kapatın. Buz dolabı poşeti kullanırsanız, iki -üç poşeti üst ,üste kullanın ki ,hemen patlamasın.

Büyükçe bir kasede ki buzların üzerine tuzu serpin. Hazırladığınız poşeti buzların arasına yerleştirin.  15- 20 dk. sonra donmaya başlar.

Ellerinizle poşeti mıncıklayın. Tekrar buzların arasına koyun. Bu işlemi bir kaç kez yapın.

Dondurma hazır artık zevkle tüketebilirsiniz. Artanı elbette buzlukta  tutarsınız..