"Enter"a basıp içeriğe geçin

ADANA MUTFAĞI

ADANA MUTFAĞI
nursendogan 19 Mart 2016
Adana mutfağının bu zenginliği binlerce yıl ev sahipliği yaptığı ve etkilendiği medeniyetlerin yemeklerinin karışımıdır. Tarih akışı içinde Adana Mutfağı, Batının, Yakın Doğunun, Arap kültürünün ve hepsinin üstünde de Anadolu ve Türk Mutfağının etkisi altında kalarak kendine özgü bir lezzet ortaya çıkarmıştır.
Adana yöresine baktığımızda yağlı, acılı, hamurlu ve et ağırlıklı yemekler ön plana çıkmaktadır. Adana yemeklerinin en büyük özelliği et , bulgur, sebze, etten yapılma acılı, baharatlı ve yağlı malzemelerin kullanılmasıdır. Hemen hemen her evde şimdi yerini elektrikli dövme mskinalarına bıraksa da, bir et kütüğü ile tokmağı, kırmızı biberi, baharatı, tahini, hamur tahtasını bulmak mümkündür. Aynı zamanda süt, yoğurt, peynir, çökelek de bol miktarda kullanılmaktadır. Bakliyat türleri de sebze ve çorbalarda bolça kullanılır.
Yemekleri arasında en ünlüsü tabii ki Adana Kebabı? dır. Adana kebabı nın yanında bol yeşillik ve ezme salata yenir. Şalgam turpu ve siyah havuçtan yapılan şalgam suyu içilir. Özellikle turunç mevsiminde, kebabın yanında ve salatasında ekşi olarak aroması muhteşem turunç ekşisini kullanmak bir ayrıcalıktır. Ne yazık ki kebapçılar turunç vermiyorlar… Adana sokaklarını süsleyen turunç ağaçlarından elinizle bir turunç koparın ve mutlaka kebapla deneyin!
Zengin mutfağında çorba dediğimizde, ilk akla gelenlerden biri sadece kırmızı mercimek ve pirinçle yapılan Mahluta çorbası, Yüksük Çorbası, , evde hiçbir şey olmayınca yapılan yeşil mercimek çorbası, ve erişteden oluşan Dul Avrat Çorbası, , ıspanak başı, kabak çintmesi, bulgur yemeklerinden Analı-Kızlı, ekşili topalak, sarımsaklı köfte, içli köfte ile sadece bu bölgeye özgün bulabileceğiniz sakatatlardan yapılan Şırdan Dolması, Mumbar, Kelle Paça- gibi yemekler bir Adanalı için olmazsa olmazlardır.sarimsaklı köftesi,
İçli Köftesinden Kısırına, sarımsaklı köftesinden Sıkmasına, Patlıcan Tavasından Muammarasına, Karın Dolmasından Babagannuşuna, Vardabit ten , Bici Bicisinden Karşambaç ına, Halka Tatlısından ince yufkadan yapılan çıtır çıtır Karakuş tatlısına, dışı kıtır, kıtır içi boşalmış kabak tatlısı, sıcak yaz aylarında buz gibi Bici Bicisinden, Şalgamından Aşlamasına, kışın üzerine dövülmüş ceviz konularak içilen sıcacık kaynar?ına yüzlerce lezzeti içinde yaşatır.
Adana sokaklarında bolca tatlıcı dükkanları görürsünüz,etrafa yayılan kokular ister,istemez siz kendine çeker. Tezgaha dizilmiş, henüz sıcaklığını koruyan halka tatlısı, karakuş tatlısı ,kabak tatlısını ,
hemen önünüzde asılı duran kağıt parçacıklarından bir parça koparın,bir taş kadayıf veya hangi tatlıdan canınız istiyor ise alın , yiyin. Sonra kaç adet yediyseniz parasını verin gidin.
Pazar günleri Büyüksaat civarın da ciğer kebabı ile kahvaltıyı atlamayın!
Sıcak yaz aylarında dahi, akşam saatlerinde sokak satıcıları koca ,koca tencereler içinde Şırdan dolması satarlar bol kimyonlu ,acılı yemeyi unutmayın!..
Kökleşmiş bir mutfağa sahip Adana yemekleri asırlardır bir zaman tüneli içinde bir çok elden ele dilden dile aktarılarak bugünlere getirilmiştir.
Adanada yemek yemek bir kültürdür, özellikle de Adana yemekleri, kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasını oluşturmaktadır.
Bulabilirseniz ev yemeklerini deneyin…En basit patates ,patlıcan kızartması dahi çok lezzetlidir.. Bol sebze yetiştirilir ,ve çok ucuzdur.. Fazla ot yemeğine ihtiyaç duyulmaz!..Ama denk gelirse baharda tazecik ebe bol ekşili ebe gümeçini kaçırmayın. Adanalı hanımların sebze yemekleri sizi şaşırtır. Hele Küçük mor patlıcan yemekleri, nohutlu dolması, nohutlu etli bamyasını mutlaka deneyin.. Son yıllarda Nisan başlarında yapılan portakal çiçeği festivalini ve mis gibi kokan çiçeklerini görmek için Adanayı ziyaret edin.