"Enter"a basıp içeriğe geçin

ETLİ YAPRAK SARMA- DOLMA


Çok uzaklardan Türk yemeklerini özleyen genç bir hanım ,kayıp ettiği ,annesini yemek yaparken izlemediğine çok üzülüyor ,benim yemeklerim ona annesini hatırlatıyormuş.Soğansız yaprak dolmasını istedi..
Evet ben etli yaprak dolmasında soğan kullanmıyorum.Sadece bol karabiber, biber salçası veya pul biber .Kıyma aslında yağlı olmalı ki dolma tıkız olmasın..Yağsız kıyma olunca tereyağı ile yapıyorum..Çam fıstığı çok ekstra,süs olsun diye kitabımızda ki bulgur ile pişirdiğim tabakta kullanmıştım.Bazen kendi tabağıma da ilave ederim ..Dolmalarda genellikle et ve pirinç aynı miktarda kullanırım..Çok et tıkız,az et tatsız yapar dolmanızı.. Ölçü vermek zor burada ortalama 4 kişilik olabilir.
MALZEMELER
1küçük kase mümkünse küçük taneli pirinç.
İsterseniz bulgur.
Aynı kase ile kuzu veya dana kıyma
3-4 çorba kaşığı oda sıcaklığında tereyağı
1çorba kaşığı biber salçası veya pul biber
1tatlı kaşığı karabiber
Tuz,(yaprak tuzlu ise dikkatli kullanın)
Yeterince asma yaprağı
2- çorba kaşığı limon suyu
Servis için ;1kase yoğurt 2 diş sarımsak
HAZIRLANMASI


Yapraklar taze ise,kaynayan tuzlu suda 1-2 dakika tutup çıkarın.Soğumaya bırakın.
Salamura yapraksa,sıcak su dolu kaseye alın.Bir kaç kez suyu değiştirip süzün. Pirinçi yıkayın süzün.Bir kasede kıyma,tereyağı,salça karabiberle iyice karıştırın..
Yaprakların saplarını kesin.Parlak taraf alta gelecek şekilde çalışma tahtasına serin.Her yaprağın uç kısmına bir tatlı kaşığı kadar karışım yerleştirin.Kenarlarını katlayıp sigara gibi sarın.
Yayvan bir tencerenin dibine bir kaç yaprak serin.Yaprak sarmalarını dizin. Üzerine bir tabak kapatın.Kenar kısmından dolmaların üzerini kapatacak kadar sıcak su akıtın.Kaynayıncaya kadar yüksek sonra hafif ateşte 30dk.kadar pişirin.Limon suyunu ilave edin.İsterseniz 1 çorba kaşığı kadar tereyağı da ilave edin..Ateşten alın..15,20 dk. Dinlendirin. (Fazla suyu varsa başka bir kaseye süzmenizi öneririm.ki dolmalar şişmesin.)
Yoğurdu servisten çok önce oda sıcaklığında bekletin iyice ezilmiş sarımsakla karıştırın.Dolmanızı sıcak sarımsaklı yoğurtla servis yapın.