"Enter"a basıp içeriğe geçin

LAVAŞ KRAKERLER


Sağlıklı krakerleri kendiniz yapın..
Susam,çörek otu,keten tohumu, anason,kimyon tohumlarını daha fazla tüketmenin yolları .Ekşi maya tam buğday unu ile pişirdim.Sonra parçalara ayırdım..Bir parça peynirle atıştırmalık.Humus, veya soslarla sunmak için çok güzel oluyor.
MALZEMELER
1kilo tam buğday unu
2çorba kaşığı ekşi maya veya 1tatlı kaşığı toz maya.
1çorba kaşığı şeker
1tatlı kaşığı tuz
2 buçuk su bardağı ılık su
Susam, çörek otu, keten tohumu, anason ve kimyon tohumları.
HAZIRLANMASI
Unu büyükçe bir kaseye eleyin.Maya,şeker ve tuzla karıştırın.Ekşi maya kullanırsanız unun ortasına alın.Ilık suyu boşaltın. Unu yavaş, yavaş ortaya alıp yumuşakça bir hamur yapın. Toplayın.Kasenin üzerini bir bez veya folyo kapatın..En az 4- 5 saat bekletin.
Çalışma tahtasına bir miktar un serpin.Hamuru üzerine alın..Bir kaç parçaya bölün. Her parçanın üzerine arzu ettiğiniz tohumları her parçanın üzerine istediğiniz miktarda karıştırın.Her parçayı unlanmış tahta üzerinde yuvarlıya,yuvarlıya yoğurun. Ceviz büyüklüğünde bezelere ayırın. Her bezeyi tabak büyüklüğünde oklava ile açın. Yapışmaz bir tavayı orta ısıda ocak üzerinde ısıtın.Açtığınız her lavaşın iki tarafını yakmadan hafif kuruyup kızarınçaya kadar pişirin..Pişen lavaşları bir bez üzerine alın.İyice kuruyup soğusunlar.. Kuruyan lavaşları istediğiniz gibi parçalara ayırın..Bir kaba yerleştirin..