"Enter"a basıp içeriğe geçin

ENGİNARLI PİRİNÇ PİLAVI


Enginarı çeşitli şekilde pişirmeyi seviyorum. Bulgur pilavı gibi pirinç pilavına da çok yakışıyor.Enginarların her zaman küçük boy olanları tercih ederim.Lifleri olmuyor,daha çabuk pişiyor. Hemde tüm pişirince de, bir kişilik iyi oluyor. Ν
MALZEMELER
1su bardağı pilavlık pirinç
2 veya 3 adet küçük boy enginar
1 ortaboy kuru soğan
2çorba kaşığı tereyağı
1çorba kaşığı zeytinyağı
2su bardağı su veya tavuk suyu
Tuz, karabiber,ve 1 fiske şeker
HAZIRLANMASI


  1. Pirinçi bir kaseye alın. Bir kaç kez suyunu değiştirip yıkayın.Sonra üzerini geçecek kadar ılık su doldurun.Biraz tuz ilave edin.En az 30 dk. Bekletin.
    Enginarlı arzu ettiğiniz boyda doğrayın.Limonlu su içinde bekletin.
    Soğanı ince ,ince doğrayın.Pilav tenceresine tereyağı ve zeytinyağı ile alın. Bir kaç dakika soteleyin.tuz ve şekeri ilave edin.Doğradığınız enginarları limonlu sudan alın..Üzerine bol su akıtın.Süzün ve soğana ilave edin.3- 4 dk. daha sotelemeye devam edin.Pirinçi bir tel süzgece alın üzerinden su akıtın süzün enginarların üzerine boşaltın. Bir kaç kez karıştırın.Kaynar halde su veya tavuk suyunu ilave edin.Önce yüksek 1-2 dakika sonra ateşi hafifletin.Tencerenin kapağını kapatın.Pirinçler suyu tamamen çekinceye kadar pişirin.Ocaktan alın.Kapağın altına bir kağıt havlu kapatın..Dinlenmeye bırakın. 15 dk.sonra karıştırın.Servis tabağına alın. Karabiber serpin sıcak servis yapın.