"Enter"a basıp içeriğe geçin

IZGARA TAVUK KANADI

Tavuk kanadı ızgara alışkanlığımız yok aslında.Mangal yapınca kırk yılda bir pişiriyorum.Tavuk kanatlarını ızgaradan sonra, sosalayıp bir kaç dakika fırında tutunca daha çok severim. Hem de bu şekilde iç kısımları daha iyi pişmiş oluyor.İster mangalda,ister fırın ızgarasında pişirin.Bir kısmını tarif ettiğim şekilde deneyin derim. Kanatları isterseniz önceden soslamayın..
MALZEMELER
Arzu edilen miktarda tavuk kanatları
1 adet kuru soğan
1çorba kaşığı yoğurt
,kekik,pul biber,karabiber ,tuz
Soğanı irice doğrayın.bütün malzeme ile iyice harmanlayın.Bir kaç saat buz dolabında bekletin..İsterseniz kanatları sadece tuz ile karıştırın.
İster mangalda,isterseniz fırın ızgarasında iyice kızarıncaya ve piştiğinden emin oluncaya kadar pişirin.

SOS İÇİN
1çorba kaşığı tereyağını kokusu çıkıncaya kadar ısıtın.1çorba kaşığı domates salçası,1 çorba kaşığı ketcap,1tatlı kaşığı bal, kekik ,tuz ,karabiber ,acı seviyorsanız acı pul biberi ilave edin.Karıştırın..Yarım su bardağı sıcak su ilave edin.hafif ateşte bir ,iki taşım kaynatın..Kaseye aldığınız tavuk pişmiş tavuk kanatlarının üzerine gezdirin.Karıştırın…Önceden 200 derecede ısıtlmış fırında 15 dk tutun. Sıcak servis yapın… Veya küçük bir tencerede mangalın üzerinde üzeri kapalı bir şekilde 15- 20 dk. Tutun.