"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: kalem

BADEMLİ HURMA TATLISI–KALBUR TATLISI

  • Kalbur  biliyorsunuz;bulgur ,buğday elemek için , un eleğinden  daha iri delikli   elek.. Tatlıya şekil vermek için,     hamur üzerinde yuvarlanır. Dolayısı ile bu adı  almış.. ” kalbura bastı” diye bilinen tatlı yine ayni  tarz da şekillendirilir.Bu tatlıyı ilk yaptığım zaman  14-15 yaşların da idim.. Çoğunu ne yazık ki kaybettiğim büyüklerime hem öğrettim, hem onlara defalarca yaptım.  O kadar çok kişiye öğrettim ki; sayısını unuttum.Dedemin bulgur üretim yeri (Dink) vardı. Kalburlar özel mumlu  iplerle elde  yapılırdı.Rahmetli dedeciğim  bana özel bir kalbur yaptırmıştı,  sadece çok sevdiği bu tatlı için.

Bu tatlıyı  radyoda duymuştum. Saray aşçısı, sultan için ,bademli un  helvası yapmış .Sultan beğenmeyip geri yollamış… Aşçı  atmaya kıyamadığı  helvayı, kalbur üzerin de yuvarlayıp yağda kızartmış. Adını soran Sultana ” kalbur tatlısı” demiş.

Ne yazık ki  kalbur yok artık.  Evde plastik   süzgeç  üzerin de yuvarladım tatlıyı. Tv de  peynir kutusundan çıkan   plastik kapak   üzerin de yuvarladım. Rende üzerinde veya herhangi   şekilde bir   kapta aynı işi görebilir.

MALZEMELER

1,5 su bardağı su

2 yemek kaşığı  tereyağı

2 yemek kaşığı  çok ince kıyılmış badem

1/2 çay  kaşığı tuz

2 su bardağı un

2 yemek kaşığı  kıyılmış yeşil fıstık

Kızartmak için ayçicek yağı

ŞURUBU İÇİN

2 su bardağı  toz şeker

1,5 su bardağı su

4-5 damla limon suyu

HAZIRLANMASI

Bir  tencere de    şekeri su ile karıştırıp kaynatın . Limon suyu ilave edip ateşten alın. Soğumaya bırakın.

1,5 bardak su, tereyağı , badem, tuzu   bir tencere de   bir ,iki taşım kaynatın.   unu  ilave edip ,  hızla karıştırın.  Hamur hemen toplanacaktır..

Hamuru biraz soğumaya

bırakın.Hamurdan ceviz büyüklüğün de parçalara ayırın.

Şekilli bir kap  üzerin de  iki parmağınızla yuvarlayın.    Bir tava da yeterince ayçicek yağını  yakmadan kızdırın . Tavayı ateşten alın. Hamur parçalarını yağa dikkatle bırakın. Tavayı tekrar ateşe alın . Yüksek ateşte  hiç karıştırmadan ,hamurlar hafif sertleşip pembeleşinceye kadar kızartın. Her parçayı  dikkatle  çevirin . Açık altın sarısı oluncaya kadar kızartın.