"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hakkımda

MERHABA ..

https://www.nursendogan.com/2013/09/bulgurun-halleri-kitabimiz-kitapcilarda-ve-online-satista/436706

bir[1]

13 EYLÜL 2013  BULGURLA  İLGİLİ İLK YEMEK KİTABIM ; Beni ve yemeklerimi ne yapmak istediğimi anlayan; SEVGİLİ REFİKA BİRGÜL ün tamamen kendi imkanları  ile, MUTFAĞINDAN NİHAYET ÇIKTI! 250 bulgur yemeği pişirdim fotoğrafları çekildi. tasarlandı. Bazı yemekler birleştirildi. Ve sonun da kitabım çıktı. Sevgili Refika Birgül ve ekibine sonsuz teşekkürler..

Ben  Münire Nursen Doğan.     Uzun yıllardır yaptığım yemekler yakınlarım, dostlarım tarafından  çok beğenildi; Çeşitli yarışmalardan dereceler aldım. Tv showlarına katıldım. Dergi, gazete, kitap ve çeşitli web sitelerin de yemek tariflerim yayımlandı. Günümüz dijital ortamında ben de deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Çocuklarıma,torunlarıma ,  dost, ve  akrabalarıma bırakacağım   hoş  bir anı olur diye düşündüm. Amacım teknik bilgileri çok güzel bilen gençlerle yarışmak  değil.

Nacizane bildiklerimi sizinle paylaşacağım, umarım tecrübelerimden bir takım bilgileri sizlere aktarabilirim.

Bu siteyi hazırlayan  ve bilmediğim bir dolu teknik bilgiyi bana  sabırla   öğreten   Fatih GÖK hocaya  , sonsuz teşekkürler..

Küçük  yaşta  büyük merakla yemek yapmaya başladım. Beni yemek yapmaya başladığım zaman şimdi ki gibi bol kaynak yoktu.  Rahmetli nenem onun ablası Katibe nenem benim ilk hocalarımdı.Onları rahmet ve sevgi ile anıyorum.

Dergiler de gördüğüm her yemeği denerdim, Kız Enistütüsün de yemek öğretmeni ,komşumuz Sayın  Kadriye  Sevdi hoca hanıma, korkarak gösterirdim, yaptıklarımı. ”on üzerinden on” derdi bana..

Bizler öyle bakkala, pazara,manava gidemezdik   . Rahmetli babacığıma liste verirdim. Adamlarına aldırırdı.Ailem yaptığım her şeyi ,her zaman kötü olsa bile çok beğendiler ,Beni sürekli teşvik ettiler.

Babam muhteşem Adana güveci yapardı dostlarına.

Nenem, büyük Nenem,Annem  mükemmel  yemekler pişirirlerdi.,Teyzem ,Ablalarım,Kardeşlerim ,Yeğenlerim hepsi çok güzel ,lezzetli yemekler yaparlar.

Adanalılar zeytinyağlı yemekleri çok bilmezlerdi.Ama nenelerim nefis zeytinyağlı yemekler yaparlardı.   Babam için çok lezzetli zeytinyağlı, yemekler pişirirdim. Bir gün Adana valilerinden Sayın Lütfi Hancıoğlu na anlatmış ,sonra beni aradı,  ”kızım vali amcana  zeytinyağlı bezelyenin tarifini ver” diye…

Özellikle  Bulgur konusunu çok araştırdım. Burada en çok bulgurlu tarifler olacak.  Yüzlerce  deneme , yüzlerce yemek.

Dedem 1920 ler de  Adana da ilk modern ”DİNK” kuran kişidir. (Dink , buğdayın bulgur haline getirildiği yer)  Benim  oyun  alanımdı.

Hatta  ilk yaptığım yemekte,  bulgur’dandı.   Buğdayın o ince kepeğinden ayrılışını zevkle izlerdim. Hala  taze kabuğundan ayrılmış bulgur kokusu var burnumda…

 

Tariflerimi topladığım ilk defterim..

Fotoğraf: Bulgurcu teyzenin anilar masasi :) http://instagr.am/p/OZBAdjnrje/

Bildiklerimi bir kitapta toplamak isterdim.     Ama ne yazık  ki kitap yapmak   öyle kolay değilmiş

eğer sponsor bulamazsanız…(veya ünlü biri değilseniz!???)    Sonun da bizim  yerel  değerlerimize çok önem  veren, Hürriyet gazetesin de yemek yazarı ve  Tv lerden tanıdığımız  Sevgili Refika Birgül, beni ve yemeklerimi anladı. Tamamen kendi kaynakları ile ilk kitabımı yaptı.

Her gün yeni yemekler denemeye ,öğrenmeye devam ediyorum. Bulguru ;Dünyaya tanıtmaya kararlıyım.  Buradan yüzlerce kişiye ulaşacağımı biliyorum.

Daha çok evim de  pişirdiğim  yemekler olacak.    Eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

 

Kız enistütüsün  de     okutulan İlk sahip yemek kitabım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın